Bod č. 13.2

Vyhlásenie Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy k prijatiu zákona Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa Trestný zákon


Uznesenie 277/1996

Mestské zastupiteľstvo

s c h v a ľ u j e

vyhlásenie Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy k prijatiu zákona Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa Trestný zákon. Vyhlásenie tvorí prílohu tohto uznesenia.






Peter K r e s á n e k
primátor





















Príloha k uzneseniu MsZ č. 276/1996

Vyhlásenie Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy k prijatiu zákona Národnej rady Slovenskej republiky o územnom a správnom usporiadaní Slovenskej republiky

Dňa 22. 3. 1996 schválilo 82 poslancov slovenského parlamentu zákon o územnom
a správnom usporiadaní Slovenskej republiky, ktorý je v rozpore s duchom čl. 10 Ústavy SR
a degraduje postavenie Bratislavy ako hlavného mesta Slovenskej republiky, jedného zo symbolov našej štátnosti, a uráža cítenie nielen Bratislavčanov, ale aj občanov celého Slovenska.
Stalo sa tak aj napriek jednoznačnej podpore oprávnených požiadaviek samosprávy
a občanov Bratislavy zo strany ZMOS, Únie miest SR, Klubu primátorov SR a ďalších samosprávnych, spoločenských a politických subjektov.
Bratislava, po stáročia centrum kultúry, vzdelanosti, spoločenského, politického
a hospodárskeho života, je aj v súčasnosti prirodzeným centrom diania na Slovensku a vstupnou bránou do našej krajiny. Je paradoxné, že týmto zákonom stratila aj postavenie kraja, ktoré pre svoje hlavné mesto vydobyli občania Slovenska v roku 1968.
Naše znepokojenie a protesty samosprávy mesta nevychádzajú z pocitu nadradenosti, ale
z vážnej obavy, že za nerešpektovaním vecných argumentov a oprávnených požiadaviek stoja úzko stranícke a skupinové záujmy nadradené nad záujmy tejto krajiny a jej občanov.
V konečnom znení zákona sa nezohľadnili ústretové návrhy mnohých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ani "Zásady zákonov komplexne riešiacich problematiku reformy verejnej správy". Tieto hlasy a prístupy neboli akceptované napriek tomu, že vytvárali priestor pre celonárodný dohovor a zabezpečovali také postavenie Bratislave, aké prináleží hlavnému mestu.
Z uvedených dôvodov sme sa my, predstavitelia bratislavskej samosprávy, rozhodli zaviazať pred občanmi nášho mesta a štátu, že sa budeme snažiť o nápravu tohto ponižujúceho postavenia hlavného mesta Slovenskej republiky a informovať bratislavskú verejnosť o hlasovaní poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a 1. námestníka primátora hlavného mesta SR Bratislavy pána Romana Vavríka na ustanovenie kraja na území hlavného mesta SR Bratislavy zamietli alebo nepodporili nasledovní poslanci slovenského parlamentu:

Proti:

Michal Baránik Tibor Cabaj Ján Danko Pavel Delinga
Andrej Fedor Ján Fekete Jaroslav Fidrik Janka Gantnerová
Ján Garai Eva Garajová Ivan Gašparovič Pavel Halabrín
Kamil Haťapka Vladimír Homola František Horál Viliam Hornáček
Augustín M. Húska Terézia Chlebová Melánia Kolláriková Karol Konárik
Ladislav Lysák Dušan Macuška Arpád Matejka Miroslav Maxon
Vladimír Mikulka Miroslav Novák Iveta Nováková Jozefína Obšitníková
Martin Oravec Anton Poliak Ján Slota Pavol Suchodolský
Rastislav Šepták František Švec Jozef Tarčák Arpád Tarnóczy
Igor Urban Marián Vanko Eva Zelenayová

Zdržali sa:

Marta Aibeková Marián Andel Imrich Andrejčák Miroslav Barna
Mária Bartošíková Irena Belohorská Alica Bieliková Ján Borovský
Peter Brňák Tomáš Cingel Ján Cuper Ján Čopík
Pavol Derfényi František Gaulieder Jozef Hanker Alena Kolesárová
Klement Kolník Pavel Koncoš Zora Lazarová Stanislav Líška
Ján Ľupták Víťazoslav Moric Ľudmila Mušková Anton Národa
Ľubomír Novotný Miroslav Pacola Jaroslav Paška Marian Polák
Ladislav Polka Ida Rapaičová Jozef Rea Milan Sečánsky
Dušan Slobodník Ján Smolec Jozef Straňák Jana Sudeková
Vlastimil Vicen Ján Volný Karol Zahatlan



Príloha k uzneseniu MsZ č. 277/1996


Vyhlásenie Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy k prijatiu zákona Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa Trestný zákon


Prirodzenou povinnosťou a právom každého človeka je postaviť sa na odpor proti každému
a všetkému, čo by odstraňovalo základné ľudské práva a slobody, demokratický poriadok. Tým viac je to povinnosťou nás - volených zástupcov všetkých obyvateľov Bratislavy. Je zarmucujúce
a skľučujúce, že v siedmom roku po nežnej revolúcii tak musíme činiť.
Boli sme šokovaní návrhom novely Trestného zákona a ešte viac nás prekvapila neuveriteľná skutočnosť, že 77 poslancov vládnej koalície v Národnej rade Slovenskej republiky prijalo dňa 26. 3. 1996 prakticky kópiu zločinného zákona č. 231 z roku 1948. Už samotný postup Národnej rady Slovenskej republiky, pri ktorom nebolo umožnené prehovoriť množstvu do diskusie prihlásených opozičných poslancov, hlboko poškodil meno Slovenskej republiky v očiach celého demokratického sveta. Obsah zákona nás celkom vyraďuje zo spoločenstva civilizovaných krajín. Len pseudoparlamenty najhorších diktatúr boli schopné prijať zákony trestajúce už úmysel tak, ako to činia paragrafy 92a a 92b prijatej novely.
Napriek tomu, že zákon bol prijatý, nemôže nikoho viazať, nikto sa ním nemusí riadiť, ak porušuje prirodzené a neodňateľné práva. Nedáme sa zastrašiť, musíme proti tomuto zločineckému zákonu protestovať.

Vážený pán prezident Slovenskej republiky,

vyzývame Vás, aby ste tento zákon nepodpísali a vykonali všetky kroky vyplývajúce z Vašej zodpovednosti a postavenia na zabránenie toho, aby sa naše Slovensko pošpinilo takouto zavrhnutia hodnou právnou normou, ktorá by zákonite viedla k politickým procesom a novému nevoľníctvu občanov Slovenska.

Príspevky

Neboli nájdené žiadne záznamy.